ZEYNEP SALAHUR “ZAMANI VERİMLİ KULLANMANIN HAYATIMIZ İÇİN DEĞERİ VE SAHİP OLDUĞUMUZ FARKLI ROLLERİ ZAMAN İÇİNDE YÖNETEBİLMEK” KONUSUNDA BİR SEMİNER VERDİ.

ZSalahur1İnsan kaynakları süreçleri, yetenek yönetimi ve işveren marka değeri yaratma çalışmaları konularında eğitmenlik ve danışmanlık yapmakta olan Sayın Zeynep SALAHUR, 31 Ekim Cuma günü İYTE Sürekli Eğitim Merkezi ve Mühendislik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı’nın davetlisi olarak bir seminer verdi.

Sayın Salahur, katılımcılara “Sizce zaman nedir?” diye sorarak başladı ve St. Augustine’den zaman konusunda bir alıntıyla devam etti: «Zaman nedir? Bu kavramı kolayca ve kısaca açıklamaya kim muktedir? Kim kendisiyle olan ilişkisini ifade edebildiği ölçüde zamanı bir düşünce sistemiyle kavrayabilir? Hayatımızın günlük akışı içinde zamandan daha iyi bildiğimiz ve tanıdığımız hangi şeyin ismini daha çok zikrederiz? Ondan bahsettiğimiz zaman onu anlıyoruz veya başkasıyla konuşurken ismini duyduğumuzda da anlıyoruz. Peki öyleyse nedir zaman? Eğer kimse sormazsa biliyorum; fakat bana sorma ihtimali bulunan birine açıklamaya kalktığımda, bilmiyorum»

ZSalahur2Sonrasında yaşadığımız hayatla ilgili olarak ebeveyn, eş, çalışan, çocuk, arkadaş, öğrenci vb. tüm sosyal sıfatlarımızla ifade ettiğimiz farklı kimliklerimize değindi. İş hayatı – sosyal hayat – kişisel gelişim ve meraktan oluşan bir üçgende önemli olanın bunları önceliklendirme ve dengeleme olduğunu anlattı.

“Fazladan yaşayacağınız 2 saatiniz olsaydı ne yapardınız?” sorusuna katılımcıların verdiği cevapları değerlendirerek aslında hiçbirinin gün içerisine sığdırılmayacak kadar “uçuk” olmadığını, iş hayatı dışında geçirilen zamanın bilinçli şekilde planlanması halinde “yönetilebileceğini” anlattı. Zaman planlamasının kişi için bir proje gibi ciddiyetle çalışılması gerektiğini, bu konuda alınacak eğitimlerin – edinilecek bilgilerin kişinin sadece farkındalığını arttıracağını, en önemli şeyin kişinin bunu istemesi olduğunu ifade etti ve kendisine hedef koyarak neden istediğinin bilincinde olmasının gereğini de vurguladı.

ZSalahur4Seminer sonrasında İYTESEM Müdürü Yrd.Doç.Dr. Koray VELİBEYOĞLU ve Mühendislik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Hasan Engin DURAN Sayın Salahur’a teşekkürlerini ilettiler.